Jesteś tutaj: Start / Specjaliści / Psycholog

- Ewa Kostera

Psycholog w przedszkolu to osoba wspierająca proces wychowawczy dzieci poprzez współpracę z nauczycielami i rodzicami, a przede wszystkim poprzez kontakt
z dzieckiem.

Psycholog obserwuje wychowanków oraz ich funkcjonowanie w grupie przedszkolnej, rozmawia z dziećmi, analizuje zachowania nietypowe, konsultuje
z wychowawcami bieżące problemy dotyczące grupy lub konkretnego dziecka.

W razie potrzeby udziela wsparcia nauczycielom oraz rodzicom w trudnych sytuacjach wychowawczych. Organizuje również zajęcia psychoedukacyjne dla całych grup przedszkolnych.

Jednym z najważniejszych zadań psychologa w przedszkolu jest prowadzenie zajęć terapeutycznych. Zajęcia te skupiają się na wspieraniu rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci. Kierowane są zwłaszcza do tych przedszkolaków, które wymagają objęcia szczególnymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
W zależności od potrzeb mają charakter indywidualny lub odbywają się w kilkuosobowych grupach. Na zajęciach dzieci poznają świat emocji, uczą się je nazywać
i rozpoznawać, uświadamiają sobie ich znaczenie oraz poznają sposoby bezpiecznego ich wyrażania. Poza tym kształtują umiejętności społeczne, uczą się oceny dobrych i złych zachowań, poszerzają świadomość swoich mocnych i słabych stron, a przede wszystkim wzmacniają poczucie własnej wartości. Celem zajęć jest też wspieranie rozwoju funkcji percepcyjnych, poznawczych oraz motorycznych. Podczas spotkań stosowane są różne formy aktywności oraz metody terapeutyczne, takie jak: zabawa, bajkoterapia, rysunek, rozmowa, gry dydaktyczne, elementy dramy itp.

Rola psychologa to również współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną oraz instytucjami pomocowymi (np. MOPS). Psycholog przedszkolny we współpracy
z nauczycielem dokonuje pierwszej oceny prawidłowości rozwoju psychofizycznego dziecka i w razie zauważonych trudności kieruje do PPP w celu dalszej diagnozy
i wsparcia.