Jesteś tutaj: Start / Organizacja

NASZE PRZEDSZKOLE
DAWNO, DAWNO TEMU…

Opieka nad dziećmi w wieku przedszkolnym w naszym mieście do roku 1954 była prowadzona przez siostry zakonne w klasztorze przy dawnej ul. Pszczyńskiej. W tym samym budynku klasztoru działało 2-oddziałowe przedszkole przy Wytwórni Chemicznej w Bieruniu. W związku ze stale zwiększającą się liczbą dzieci 1 września 1954r. oddano do użytku nowo wybudowane 4-oddziałowe przedszkole przy Wytwórni Chemicznej. Z czasem nazwa przedszkola ulegała zmianie na Przedszkole przy Zakładach Chemicznych w Bieruniu Starym, od roku 1972 nosiło nazwę Przedszkole nr 38 przy Zakładach Chemicznych ”ERG” i tak było do 1991r.

W pierwszych latach istnienia przedszkola zatrudnione były tylko dwie osoby : Stachura Stefania jako dyrektor oraz Kloska Krystyna-nauczyciel. Wraz ze zwiększającą się liczbą dzieci powiększała się także kadra pedagogiczna : Ruta Dziubany, Józefa Syty, Irena Urbanek, Leokadia Białek. Personel administracyjno-techniczny w tym okresie przedstawiał się następująco: Ficek Marianna, Chalecka Teresa, Goj Łucja,Jakubik Anastazja, Kalka Halina, Kiwadowicz Eleonora, Ryś Longina, Tatoj Małgorzata, Szczepańska Jolanta, Tułaczko Małgorzata, Uszok Janina. Z biegiem lat nauczyciele odchodzili na zasłużoną emeryturę a pojawiały się coraz to nowe twarze: Kulska Maria, Banasz Waleria, Dudzik Urszula, Fuchs Regina, Guznar Anna. Od lat 80-te aż do dnia dzisiejszego utrzymuje się z bardzo niewielkimi zmianami stała kadra pedagogiczna oraz administracyjno-techniczna. Funkcję dyrektorów przedszkola pełnili:

• Stachura Stefania -1952- 1985- absolwentka Studium Wychowania Przedszkolnego w Bielsku Białej. W okresie pełnienia funkcji w szczególny sposób została uwidoczniona owocna współpraca z Zakładami Tworzyw Sztucznych ”ERG”
  • Kulska Maria-1986-2000-absolwentka Liceum dla wychowawczyń przedszkoli. W tym okresie przedszkole zaistniało w mieście dzięki promowaniu działalności naszej placówki w środowisku bliższym i dalszym.

Liczba dzieci korzystających z pobytu w przedszkolu zmieniała się na przestrzeni lat. W pierwszych latach istnienia pierwszego przedszkola otwarto dwa oddziały przedszkolne. W związku ze zwiększającą się liczbą dzieci już w nowym budynku do dyspozycji były aż cztery sale dydaktyczne. Przez długi czas ilość miejsc w przedszkolu była wystarczająca. W okresie kilku lat zaznaczył się znaczny spadek zainteresowania opieką przedszkolną co mogło być skutkiem niżu demograficznego, rosnącego bezrobocia w mieście a także istniejącym w pobliżu przedszkola żłobkiem dla dzieci. W roku 1994 spadek ilości dzieci był tak wysoki, iż podjęto decyzję o likwidacji żłobka i utworzeniu oddziału żłobkowego w budynku naszego przedszkola.

DZISIAJ

Od chwili przejęcia naszej placówki przez Urząd Miejski w Bieruniu w 1991r. pełna nazwa brzmi:
Przedszkole nr 1 w Bieruniu. Przedszkole usytuowane jest w Bieruniu Starym. W nowszej części Bierunia znajduje się jeszcze jedno - Przedszkole nr 2.

Przedszkole funkcjonuje w czterech budynkach:

1. w budynku macierzystym przy ul.Chemików 33

2. w budynku przy ul.Chemików 39

3. 2 oddziały 6-latków i 2 oddziały zerowe w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul.Krakowskiej 28.

4. oddziały przedszkolne w budynku filii Sp-3 przy ul.Kamiennej17 ( Ściernie)

Przedszkole otoczone jest dużym ogrodem, zadrzewionym i obsadzonym krzewami przy współpracy z Ochroną Środowiska. Ogród wraz z placem zabaw zagospodarowany został w nowe urządzenia ogrodowe w 2001r.

Od 2000 roku funkcję dyrektora Przedszkola nr 1 w Bieruniu sprawuje pani mgr Barbara Nieckarz, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ze względu na duże zainteresowanie rodziców naszą placówką , stworzyła dodatkowe miejsca dla dzieci w przedszkolu, a co się z tym wiąże dodatkowe miejsca pracy. Umożliwiła wychowankom udział w konkursach, przeglądach i olimpiadach rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej dzięki czemu osiągają oni do dziś wielkie sukcesy. Owocnie pozyskuje sojuszników i sponsorów przedszkola, co sprzyja wzbogaceniu bazy i wyposażeniu naszej placówki. Z roku na rok zwiększała się liczba zainteresowanych rodziców pragnących powierzyć swoje dzieci wykwalifikowanej kadrze. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców obecna dyrektor Barbara Nieckarz we współpracy z Urzędem Miejskim naszego miasta w roku 2000 doprowadziła do otwarcia nowego oddziału przedszkolnego z blokiem żywieniowym przy ul.Chemików 39. Już po dwóch latach liczba miejsc w przedszkolu okazała się znów niewystarczająca. Z inicjatywy dyrekcji przedszkola otwarto następny oddział przedszkolny z żywieniem w 2003r. Średnia liczba dzieci naszego przedszkola wraz z oddziałami zerowymi podlegającymi naszej placówce, a mieszczącymi się w SP-1 w ostatnich 10-ciu latach wynosiła ok. 200. Od kilku lat liczba zapisanych do przedszkola dzieci na nowy rok szkolny wskazuje na rosnącą potrzebę nowych jeszcze większej ilości miejsc dla przedszkolaków w różnym wieku ( około 20 dzieci na liście rezerwowej) Istnieje 13 oddziałów przedszkolnych,. Opiekę edukacyjną nad dziećmi sprawuje 24-osobowa kadra pedagogiczna i 23-osobowy personel administracyjno-techniczny. Do przedszkola uczęszcza w chwili obecnej 300 dzieci. Nasze przedszkole otwarte jest również dla dzieci niepełnosprawnych, które od kilku lat mają możliwość przebywania w grupie swoich rówieśników. Zajęcia pozabudżetowe prowadzone są zgodnie z oczekiwaniami rodziców w czasie pobytu dziecka w przedszkolu ( j.angielski, warsztaty plastyczne). Po zajęciach obowiązkowych odbywa się terapia logopedyczna prowadzona przez specjalistę surdologopedę.